متغیرهای سیستمی اتوکد

اتوکد، تنظیماتش را در 2 مکان ذخیره می کند. بعضی از تنظیمات را در فایل ترسیم (ِDrawing) و بعضی دیگر را در رجیستری ویندوز.

متغیرهای سیستمی اتوکد
دیدگاه کاربران 10
ثبت دیدگاه
کالاهای مرتبط
مطالب مرتبط

این تنظیمات بسیار گسترده هستند و لزومی ندارد که همه آنها را حفظ کنیم. اگر ابزار Express را برای اتوکد نصب کنید با مراجعه به منوی:

Express Tools -> Tools -> System Variables

و یا تایپ دستور SYSVDLG در خط فرمان اتوکد، پنجره System Variables باز می شود و می توانید با تمام این متغیرهای سیستمی آشنا شوید. 

اما اینها چه هستند؟

همانطور که گفته شد، این ها تنظیمات اتوکد را در خود نگهداری می کنند. تعدادی از این متغیرها در فایلی که باز کرده اید همراه با نقشه ذخیره می شوند و تعدادی دیگر، در رجیستری ویندوز.

برای بررسی مقدار هر متغیر و یا تنظیم مقدار جدید برای آن، می توانید نام متغیر سیستمی را در خط فرمان تایپ کرده و اینتر کنید و یا از دستور SETVAR استفاده کنید. در اتولیسپ با استفاده از دو دستور getvar و setvar می توانید مقداری که در حال حاضر تنظیم هست را خوانده و مقدار جدیدی را برای آن تنظیم، کنید.

بعضی از این متغیرهای سیستمی، فقط خواندنی هستند و شما نمی توانید با استفاده از دستور SETVAR مقدارشان را عوض کنید. به عنوان مثال در اتوکد تایپ کنید ACADVER و اینتر کنید. این متغیر سیستمی، ورژن اتوکد را به شما نشان می دهد که برای اتوکد 20013، 19 هست. ولی نمی توانید آن را تغییر دهید.

بعضی از این تنظیمات، به وسیله منوی Options قابل تغییر هستند. به هر حال اگر اتوکد، روی سیستم شما بعد از مدتی رفتارهای غیر منتظره ای از خود نشان داد به این صورت که به نظر رسید که چیزی تغییر کرده است، در وهله ی اول باید به یاد این متغیرهای سیستمی بیافتید و مطمئن باشید که به احتمال بسیار زیاد، یکی از این تنظیمات، تغییر کرده. به عنوان مثال ممکن است یک برنامه اتولیسپ را بارگذاری کنید و آن برنامه، بسیاری از تنظیمات اتوکد شما را تغییر دهد.

پنجره System Variables که در بالا روش نمایش آن، توضیح داده شد به شما کمک می کند تا با نام متغیر سیستم، عملکرد آن، محل ذخیره مقادیر آن و مقادیری که می تواند داشته باشد آشنا شوید و همچنین می توانید مقدار جدید را برای آن متغیر سیستم، تنظیم کنید.

اما این ابزار، یک کاربرد دیگر هم دارد:

این ابزار به شما کمک می کند تا همه ی تنظیمات را در یک فایل ذخیره کنید و اگر روزی خواستید تنظیمات را دوباره به حالت اول برگردانید، با بارگذاری فایلی که قبلا ذخیره کرده اید، همه چیز را به حالت اول برگردانید. (البته منظور از تنظیمات، فقط تنظیماتی هست که در متغیرهای سیستمی ذخیره می شود)

این ابزار، تمام تنظیمات متغیرهای سیستمی را در یک فایل با پسوند svf ذخیره می کند. 

فرض کنید در شرکت شما، تعدادی کامپیوتر وجود دارد که کارمندان،از آنها برای ترسیم نقشه در اتوکد استفاده می کنند. شما تنظیماتی را روی یکی از کامپیوتر ها اعمال می کنید و بعد فایل را ذخیره کرده و روی بقیه کامپیوترها آن فایل را بارگذاری می کنید.

تعدادی از مواردی که در حیطه ی تنظیمات متغیرهای سیستمی هستند عبارتند از:

 • دقت فايل DWF سه بعدی خروجی به هنگام ذخیره سازی
 • تبدیل اتوماتیک نور و متریال به ورژنی از اتوکد که در حال استفاده هست
 • تنظیم این که آیا فایل acad.lsp بعد از باز شدن هر فایل، دوباره بارگذاری شود و یا فقط برای اولین فایل در هر بار بارگذاری اتوکد
 • مشاهده مسیر پوشه هایی که در اتوکد تعریف شده اند مانند مسیر پوشه fonts
 • مشاهده ورژن اتوکد
 • بررسی باز یا بسته بودن پنجره DesignCenter
 • تنظیمات mode برای attribute ها
 • تعیین موقعیت زاویه ی صفر دایره ی مثلثاتی در UCS جاری
 • تعیین جهت زاویه مثبت
 • تعیین نحوه نمایش نمایشگر هدف  در Autosnap
 • تعیین اندازه ی نمایشگر هدف برحسب پیکسل
 • مشخص کردن این که پنجره ی Block Authoring در ویرایشگر بلاک باز است یا بسته
 • نمایش آخرین مقدار محاسبه شده توسط دستور AREA
 • تعیین این که فرمان INSERT برای تنظیم attribute ها از کادر مکالمه استفاده کند یا خط فرمان
 • تنظیم نحوه نمایش ویرایشگر درجا برای attribute های چند خطی
 • تعیین وضعیت نمایش attribute ها
 • تنظیم این که آیا attribute های چندخطی بتوانند ایجاد شوند یا نه
 • تنظیم این که آیا دستور Insert از تنظیمات پیش فرض برای attribute ها در خلال انجام دستور، استفاده بکند یا نه
 • تنظیم این که آیا دستور AUDIT یک فایل گزارش (فایل با پسوند ADT) ایجاد بکند یا نه
 • تنظیم واحد اندازه گیری زوایا
 • تنظیم دقت اعشار برای تمام واحدهای زاویه ای غیر قابل ویرایش که در خط فرمان یا خط وضعیت نمایش داده می شوند
 • تنظیم وضعیت نمایش marker ، tooltip و magnet در AutoSnap و خیلی تنظیمات دیگر.

در پایان این که: لازم نیست همه این متغیرها را حفظ کنید. همین که بدانید علت تغییر وضعیت اتوکد شما، تغییر یک متغیر سیستمی هست و اینکه بتوانید تنظیمات را به حالت اول برگردانید، کافیست.

اما اگر شما یک برنامه نویس اتولیسپ هستید باید بدانید که متغیرهای سیستمی بسیار به کارتان خواهد آمد. پس بهتر است هر چه زودتر عملکرد همه آن ها را بیاموزید.

برچسب ها

اتوکد اتولیسپ

مطالب مرتبط

رفع مشکل انتخاب نشدن بلاک هنگام دابل کلیک و نمایش ندادن Block Editor در اتوکد

رفع مشکل انتخاب نشدن بلاک هنگام دابل کلیک و نمایش ندادن Block Editor در اتوکد

با سلام. من برای ادیت بلاکها هیچ مشکلی نداشتم و با دابل کلیک روی آنها وارد بخش ادیت بلاک میشدم ولی الان چند روزه که وقتی روی بلاک کلیک میکنم اصلا انتخاب نمی شود. حتی مشخصات بلاک را هم نشان نمیدهد. یعنی نمی توانم حتی بلاک را ببرم به یک لایه دیگر. گمان کنم متغییری تغییر کرده که چنین اتفاقی...
رفع مشکل آینه ای شدن فونت نسخ هنگام تبدیل به pdf در اتوکد 2016

رفع مشکل آینه ای شدن فونت نسخ هنگام تبدیل به pdf در اتوکد 2016

در اتوکد 2016، متون نوشته شده با فونت های نسخ و سایر فونت هایی که به صورت backward استفاده می شوند، هنگام پرینت یا تبدیل به pdf، به صورت آینه ای چاپ می شوند. اگر فایل مزبور را در اتوکد 2015 یا ورژن های پایینتر باز کنید و به پی دی اف تبدیل کنید هیچ مشکلی نیست و فقط در اتوکد ورژن 2016 این مشکل بروز...
آموزش روش نوشتن متن فارسی در اتوکد

آموزش روش نوشتن متن فارسی در اتوکد

روش نوشتن متن فارسی در اتوکد نرم افزار کدفا را از لینک زیر دانلود و نصب کنید. دانلود کدفا فارسی ...
رفع مشکل چاپ متن فارسی نوشته شده در اتوکد با فونت های truetype استاندارد ویندوز

رفع مشکل چاپ متن فارسی نوشته شده در اتوکد با فونت های truetype استاندارد ویندوز

نکته: این روش فقط روی متون چند خطی (MTEXT) درست عمل می کند. اگر می خواهید مشکل فارسی نویسی در نقشه های اتوکد را برای همیشه برطرف کنید، از کدفا...

دیدگاه کاربران درباره ی متغیرهای سیستمی اتوکد

5
10
5
4
3
2
1
M
مسلم
04 تیر 1398
وقتی یه نقشه باز دارم و می خوام از داخل فولدر، یه نقشه دیگه باز کنم ( البته نه از طریق اوپن ) ، نقشه جدید با یه برنامه اتوکد جدید باز میشه و روی برنامه ای که باز بوده بالا نمیاد مثلا میبینیم چند نقشه با چند اتوکد باز شده
مدیر سایت
06 تیر 1398

در ورژن های قدیمی اتوکد هنگامی که چند فایل نقشه باز میشد همه در پنجره اصلی اتوکد قرار می گرفت و در taskbar ویندوز، فقط یک اتوکد رو نشون میداد. اما در ورژن های جدید برای هر فایل نقشه یک دکمه در taskbar ویندوز ایجاد میشه اما باز هم همه اونها متصل به یک نسخه از اپلیکیشن اتوکد هستند. برای اطمینان از این موضوع در خط فرمان یکی از نقشه ها تایپ کنید: exit و اینتر کنید اگر همه بسته شدند یعنی یک نسخه از اتوکد فعال بوده.

B
بیات
17 خرداد 1397
با عرض سلام و تشکر
بنده در اتوکد 2013 وقتی دستور Properties رو اجرا میکنم مشخصات رو نشون نمیده که من بتونم ببینم و حتی ویرایش کنم.قبلا اینطور نبود یه مدتیه اینطوری شده و راه حلم پیدا نکردم.اگر امکانش هست لطفا بنده رو راهنمایی بفرمایید.ممنون
D
داود
29 بهمن 1396
سلام مدتی properties من از کار افتاده موضوع کی انتخاب می کنم تو properties نشون نمی ده مشکل چی می تونه باشه خیلی هم بدرد می خوره بهش نیاز دارم خیلی ممنون می شم کمکم کنید تو نت سرچ کردم به نتیجه نرسیدم
مدیر سایت
01 اسفند 1398

احتمال داره مربوط به متغیرهای سیستمی باشه. پیشنهاد می کنم، اتوکد را آنینستال و دوباره اینستال کنید. سپس طبق آموزش فوق، یک بکاپ از متغیرهای سیستمی اتوکد تهیه کنید تا هر زمان به مشکل برخوردید بکاپ تنظیمات را ریستور کنید.

H
هانی
23 شهریور 1396
سلام وقت بخیر، خسته نباشد
من یه مشکل عجیب غریب دارم! دستورات اتوکد را قبلا تغییر دادم و کار میکردم ولی بعد مدتی کلا قاطی کردن دستورات با ریست کردن خود برنامه و نصب مجدد هم تغییری نکرد. و بعد از مدتی ویندوز هم عوض کردم (به نظر ویندوزم فرمت نشده بوده) الان که مجدد اتوکد نصب کردم دستوراتم کلا بهم ریخته،باز خود اتوکد رو هم ریست کردم و خلاصه دستورات رو اصلاح کردم ولی کلا یه سری از دستورات کار نمیکنن حتی با خلاصه ای که براش جدید تعریف کردم :cry: :-|
مدیر سایت
24 شهریور 1396

پس از نصب مجدد اتوکد، هیچ برنامه یا فایل اتولیسپ یا ARX رو لود نکنید و تست کنید ببینید آیا مشکل رفع شده یا خیر. سپس طبق آموزش فوق یک بکاپ از متغیرهای سیستمی تهیه کنید. پس از آن در صورتی که از برنامه ی خاصی در اتوکد استفاده می کنید، برنامه ی مذکور را اجرا کنید و دستورات مختلف اتوکد رو تست کنید ببینید همه چیز اوکی هست و بعد برنامه ی بعدی و بعدی و ...

بعضی از برنامه های شخص ثالث که با اتولیسپ یا C نوشته می شوند ممکن است بعضی از دستورات اتوکد را از کار بیاندازند. ضمنا هرگز برنامه ای را که به منبع آن اطمینان ندارید اجرا نکنید.

M
محمد اله یاری
20 تیر 1396
با سلام واحترام.
من در اتوکد 2013 قبلا دستورات رو خلاصه کرده بودم و به راحتی استفاده میکردم. اما به یکباره تنظیماتش عوض شده و برای هر دستور باید تقریبا نیمی از دستور رو تایپ کنم و باز دستورات مشابه رو پیشنهاد میده که باز یکی رو که میخوام باید انتخاب کنم... مثلا در مورد اکسپلود کردن قبلا فقط یه عدد ایکس (x) تایپ میکردم. اما الان چندین مرحله پیدا کرده... ممنون میشم راهنماییم کنید.
مدیر سایت
22 تیر 1396

با سلام. برای تعریف دستورات کوتاه و مخفف در اتوکد از دستور ALIASEDIT استفاده کنید. این دستور فایل acad.pgp رو ویرایش میکنه. این فایل برای تعریف نام های مستعار برای دستورات اتوکد، ایجاد شده است. شما می تونید این فایل رو با یک نرم افزار ویرایش متن ساده مثل notepad ویرایش کنید و یا اینکه از داخل اتوکد با فرمان ALIASEDIT اون رو ویرایش کنید. روش کار هم خیلی ساده هست. ستون alias نمایانگر نام مستعار یا مخفف دستور هست و ستون AutoCAD Command هم نام اصلی دستور اتوکد رو نشون میده. میتونید نام های مستعار رو ویرایش کرده حذف کنید و یا جدید تعریف کنید.

R
رزیتا
13 اردیبهشت 1395
با سلام. من برای ادیت بلاکها هیچ مشکلی نداشتم و با دابل کلیک روی آنها وارد بخش ادیت بلاک میشدم ولی الان چند روزه که وقتی روی بلاک کلیک میکنم اصلا انتخاب نمی شود. حتی مشخصات بلاک را هم نشان نمیدهد. یعنی نمی توانم حتی بلاک را ببرم به یک لایه دیگر. گمان کنم متغییری تغییر کرده که چنین اتفاقی افتاده. میدانید دلیلش چیست و چگونه میشود آن را درست کرد؟ 
با تشکر فراوان
مدیر سایت
14 اردیبهشت 1395
M
مهرداد
20 اسفند 1394
سلام من وقتی در اتوکد مثلا یک خط رو انتخاب میکنم بعد که میخوام خط دیگه ای رو انتخاب کنم خط اولی از حالت انتخاب خارج میشه مشکل چیه. ممنون
مدیر سایت
21 اسفند 1394

توی اتوکد تایپ کنید: PICKADD و اینتر کنید. سپس عدد 2 رو تایپ کرده و اینتر کنید. مطلب بالا رو هم یه نگاهی بندازید.

V
وحید
14 اسفند 1394
سلام ی مشگلی دارم ممنون میشم اگه هرچ سریع تر بهم کمک کنید مشگل من اینه ک تو مرحله ی نصب اتوکد وقتی کدها رو تو نوار سریال نامبر وارد میکنم قبول میکنه ولی وقتی تو نوار بعدی ینی پروداکت کی این کدو(001h1)که خوده برنامه گفته وارد میکنم قبول نمیکنه هرکاری کردم نشده که درست بشه ممنون میشم اگه کمکم کنید :sad:
مدیر سایت
15 اسفند 1394

سلام. با یه دی وی دی دیگه سعی کنید اتوکد رو نصب کنید و در صورت بروز خطا، متن خطا رو گوگل کنید.

R
روزان
04 اسفند 1394
با عرض سلام و تشگر از اطلاعات مفیدتون
بنده در اتوکد 2016 مشگلی پیدا کردم که قبلا اینطور نبود فک کنم تنظیماتی رو که نمی دونستم تغییر دادم مشکل اینه که غلط یاب برای حروف کوچک انگلیسی فعاله ولی برای حروف بزرگ غیر فعال اگه ممکنه لطفا منو راهنمایی کنید
بسیار سپاسگزارم
مدیر سایت
05 اسفند 1394

سلام. به روش زیر عمل کنید:

در اتوکد تایپ کنید: spell و اینتر کنید.
در پنجره ای که باز میشه، روی دکمه "settings" در پایین پنجره کلیک کنید.
در پنجره بعدی، یعنی پنجره "Check Spelling Settings"، تیک کنار گزینه "Ignore words in uppercase" را بردارید.
پنجره اول را "ok" و پنجره دوم را "Close" کنید.
H
هتل های مشهد
29 دی 1393
عالی بود خیلی ممنون
سایتتون حرف نداره